Dlaczego warto oglądać filmy z dzieckiem?

Co zwykle robimy, gdy nasze mniejsze lub większe dziecko ogląda filmy za darmo online? Cieszymy się i oddychamy z ulgą. Po pierwsze dlatego, że nie musieliśmy zapłacić za rozrywkę dla naszej pociechy, dwa wreszcie mamy trochę spokoju i możemy zająć się własnymi zwykle niecierpiącymi zwłoki czynnościami. Sprzątamy, zmywamy, wstawiamy pranie lub po prostu odpoczywamy po ciężkim dniu pracy, modląc się, by te chwile spokoju trwały jak najdłużej. To błąd!

Kontroluj co ogląda dziecko

Psychologowie twierdzą, że rodzice powinny oglądać filmy i bajki wspólnie z dziećmi. Przynosi to bowiem wiele korzyści. Jakich? Mamy kontrolę nad tym, co ogląda nasze dziecko. To podstawowy obowiązek każdego rodzica. W sieci nie brakuje treści, do których nasze dziecko nie powinno mieć absolutnie dostępu. Wśród nich są m.in. filmy za darmo oferowane przez platformy VoD i YouTube. Tu finansowa pomoc rodzica nie jest potrzebna. Wystarczy, że pociecha kliknie, a już może oglądać pełen przemocy czy erotycznych scen film przeznaczony tylko dla dorosłych. Także niektóre propozycje dla najmłodszych mogą wydać nam się nieodpowiednie, bo promują wartości i zachowania, których nie akceptujemy. Oglądając filmy wspólnie z dzieckiem, możemy po prostu przerwać seans i zaproponować mu coś bardziej wartościowego i mądrzejszego. Poznajemy lepiej naszą pociechę.  

Spędź czas z dzieckiem

Oglądając filmy w telewizji internetowej wspólnie z dzieckiem mamy okazję się dowiedzieć, co mu się podoba, co go wzrusza, oburza, złości, interesuje itd. To bardzo ważne. Często nie mamy pojęcia, co naprawdę czuje i myśli nasze dziecko, jakie jest. Jesteśmy przekonani, że np. marzy o wyprawie to parku linowego, a potem okazuje się, że to nieprawda, bo boi się wysokości. Warto więc obserwować jego reakcję na film a po każdym seansie poświęcić, choć chwilę na krótką rozmowę na jego temat. Zapytać dziecko, jakie emocje wzbudził w nim film i dlaczego, co sądzi o zachowaniu bohatera, czy postąpiłoby tak samo, jak on itd. To, co usłyszmy w odpowiedziach to prawdziwa kopalnia wiedzy o naszym dziecku. Wykorzystajmy ją mądrze. Dowiadujemy się o problemach dziecka. Psychologowie twierdzą, że wspólne oglądanie filmów jest świetnym wstępem do rozmowy o problemach dziecka. Często najmłodsi nie chcą mówić wprost o swoich kłopotach i trudnych sytuacjach. Boją się reakcji rodziców, wstydzą, lub po prostu nie potrafią wyrazić swoich emocji. Łatwiej im rozmawiać o bohaterze filmowym. 

Mówiąc o problemie, który dzieci zaobserwują w oglądanym filmie. Analizują one zachowania i reakcje bohatera, ale w rzeczywistości, bardzo często mówią o swoich odczuciach, o tym co je spotkało w przedszkolu, szkole czy na podwórku. Słuchajmy więc uważnie tych słów i odpowiednio reagujmy. Pocieszmy, przytulmy, okażmy wsparcie, jeżeli trzeba, podsuńmy sposoby rozwiązania kłopotów. Dzięki temu dziecko zrozumie, że jest dla nas ważne i następnym razem łatwiej mu będzie się przed nami otworzyć. To dobra lekcja wychowawcza. Wartościowe filmy są inspiracją do podjęcia z dziećmi rozmów na ważne życiowe tematy, dotyczące np. przyjaźni, uczciwości, miłości, szczerości, tolerancji czy bezinteresowności. Pokazują typowe problemy, jakie przeżywają bardzo młodzi ludzie, sposoby ich pokonywania, konsekwencje, jakie pociągają za sobą pewne wybory i zachowania. Dzieci zazwyczaj nie lubią, gdy robimy im długi wykład na temat słuszności takiego, a nie innego zachowania, nie lubią słuchać mądrych rad. Puszczają uwagi mimo uszu lub od razu po zakończeniu rozmowy o nich zapominają. Ale gdy obejrzą film poruszający dany temat, chętniej o nim podyskutują. Wspólne oglądanie i rozmowa po seansie jest więc szansą na wpojenie istotnych wartości i określonego poglądu na świat, zgodnego z wyznawanym w rodzinie światopoglądem i hierarchią wartości.

Jak więc widać nie należy traktować dziecięcego seansu filmowego jako okazji do zajęcia się własnymi sprawami. Warto uważnie obejrzeć z pociechą film, nawet gdy jest to tylko krótka animowana bajeczka. Dzięki temu dowiemy się więcej o swoim dziecku i lepiej poznamy jego problemy.